Sportovní klub

První přátelské fotbalové utkání břestských průkopníků kopané je z roku 1928 a o tři roky později , v roce 1931 , byl založen Sportovní klub Břest. Dobové okouzlení mládeže míčovými hrami často nenacházelo poruzumění u tradičních tělocvičných spolků , Sokola a Orla, které preferovaly prostná a nářadí. To vedlo ke vzniku nových tělocvičních spolků.

První výbor sportovního klubu tvořily:

Josef Nevyjel st.č.220  přeseda

Jan Šošolík č.47 pokladník

František Spěvák č.158 hospodář

Karel Hrabal č.79 jednatel

Stanislav Hrabovovský č.109

Viktor Zavadil č.65

Jaroslav Švenda č.50  členové

Hynek Vodica č.108 trenér

Ve stejném roce byl začleněn do hanácké župy v okrsku Zlín, který tak tvořily SK Břest, SK Hulín , SK Tlumačov , SK Kvasice , SK Prštné , SK Kvítkovice , SK Příluky , SK Slušovice , SK Podlesná , SK Zlín , SK Zborovice a SK Všetuly.Hned v prvním roce se SK Břest umístnil na třetím místě za Slušovicemi a Hulínem.

Pro soutěž ale bylo třeba hřiště o rozměrech 60x90m a k tomu se nabízel jen bývalý hliník , tedy místo za zahradami směrem na Hulín , které si břestští fotbalisté pronajali od obce . Provedli odvodnění , úpravu plochy a vysadili trávu . Sportovní klub se trvale potýkal s nedostatkem peněz , dres a kopačky si každý hráč musel koupit sám. Pěkným zvykem bývalo, že při každém domácím zápase visela na radnici státní vlajka. Z let 1933 až 1934 se zachoval i seznam hráčů . Brankáři : Metoděj Paštěka,František Čtvrtlík, Vojtěch Strašák. Obrana : Metoděj Glozyga , Mirek Šiška , Václav Šiška . Záloha : Antonín Spěvák , Viktor Zavadil , Stanislav Regent . Útok : Jaroslav Pospíšil , Josef Hofírek , Jaroslav Jarka , František Skřiček , František Vodica , Antonín Ondrouch . Další hráči : Josef Úlehla , František Parobek , František Hapal.

V roce 1945 začal Sportovní klub Břest stavět nové hřiště na obecním pozemku na konci vesnice směrem ke Kroměříži. Vozíky na převážení hlíny zapůjčil Miloš Šopek. Na odvodněný pozemek se navezla škvára a největší zásluhy na vybudování hřiště měli Antonín Zavadil a Stanislav Hrabovský. Dopravu na zápasy zajišťoval Zdeněk Mackovík. Prvním poválečným rozhodčím byl Hynek Vodica. Předsedou byl v tomto období Josef Nevyjel, fotbalové družstvo postoupilo do II.třídy a počet členů SK Břest se zvýšil na 75. V letech 1946-1948 hrál SK Břest v Hanácké župě a dosahoval největších úspěchů. Také se v této době postavila dřevěná šatna, která sloužila až do sedmdesátých let.

V roce 1953 bylo založeno žákovské družstvo, které vedl František Červinka a po třech letech, v sezoně 1956-1957, vyhrálo okresní soutěž. V následující sezoně vzniklo družstvo dorostu a hned v dalším roce vyhrálo okresní soutěž a postoupilo do okresního přeboru současně s družstvem mužů. V roce 1966, za předsedy Rostislava Hrabovského, začala výstavba zděných kabin.

Rozvoj nových sportů se projevil i na počtu členů. V roce 1972 vykazoval TJ Sokol 184 členů, převážnou většinou spojených s kopanou. Vedle nich měl oddíl stolního tenisu 32 členů.V roce 1977 je pak uváděn početný oddíl jazzgymnastiky. V roce 1980 vznikl jezdecký oddíl, který se rok po založení zúčastnil pěti dostihů.

Po roce 1989 činnost Sokola ustala a fotbalový oddíl se přejmenoval opět na SK Břest. Dominantní postavení si udržovala kopaná. Z mnohých hráčů se stali fotbaloví rozhodčí : Hynek Vodica, František Hapal, Josef Čtvrtlík, Antonín Roháček, Antonín Spálovský a Vlastimil Zavadil ml. . V roce 1997 prošla rekonstrukcí budova kabin, při které byly postaveny nové sprchy, šatny a areál byl plynofikován. Vyměnili se branky, vybudovala studna a závlahy hřiště.

Největšího úspěchu z břestských odchovanců dosáhnul Pavel Hapal, který hrál naši ligovou soutěž, dále hrál v klubech v Německu a ve Španělsku a celkem 36x hrál v reprezentačním dresu.

Do břestské fotbalové historie se zapsalo mužstvo A mužů v roce 2001, které po úspěšné sezoně završené porážkou Žalkovic a Bezměrova postoupilo do I.B třídy krajské soutěže.

Předsedové SK Břest :

Josef Nevyjel